fbpx

Wacipi 2014 Winners

Posted By Becky Hope September 9th, 2014 Last Updated on: September 11th, 2014

Category Name Place
Jr. Girl’s Traditional (6- 12) Victory Randell-Saramento,CA 1
Jr. Girl’s Traditional (6- 12) Sparrow Little Sky- Kyle, SD 2
Jr. Girl’s Traditional (6- 12) Nichole Nordwall-Fallon,NV 3
Jr. Girl’s Traditional (6- 12) Elizah Leonard   -Baranard,WI 4
Jr. Girl’s Traditional (6- 12) Neema Lasley -Tama,IA 5
Jr. Girl’s Jingle (6-12) Yanabah Whitehorse-Stading Buffalo,SK 1
Jr. Girl’s Jingle (6-12) Coral Benton-LCO,WI 2
Jr. Girl’s Jingle (6-12) Haley Beartail Newtown, ND 3
Jr. Girl’s Jingle (6-12) Auralena Cardinal-Saddle Lake, AB 4
Jr. Girl’s Jingle (6-12) Neeta Kills Spotted-Box Elder, SD 5
Jr. Girl’s Fancy (6-12) Micayla Silas- Oneida 1
Jr. Girl’s Fancy (6-12) Lara Pansy Lasley- Montour, IA 2
Jr. Girl’s Fancy (6-12) Wah-Pos Topsky-Boy,MT 3
Jr. Girl’s Fancy (6-12) Wakinyela Clirmont-Lakewood,CO 4
Jr. Girl’s Fancy (6-12) Maliah Jacobs- Oneida,WI 5
Jr. Boy’s Traditional (6-12) Elijah Bear Leonard-Baraboo,WI 1
Jr. Boy’s Traditional (6-12) Terry Brown Otter-Fort   Yates, ND 2
Jr. Boy’s Traditional (6-12) Lincoin Kingbird- Wahpeton, ND 3
Jr. Boy’s Traditional (6-12) Edwart Benton-LCO,WI 4
Jr. Boy’s Traditional (6-12) Leodyn Kngbird-Ponemah,WI 5
Jr. Boy’s Grass (6-12) Chaske Jacobs-Oneida, WI 1
Jr. Boy’s Grass (6-12) Bodie Nordwall- Fallon-NV 2
Jr. Boy’s Grass (6-12) Peyton White Buffalo -Newtown,ND 3
Jr. Boy’s Grass (6-12) Mu-Jutheen Roberts-Atwood, OK 4
Jr. Boy’s Grass (6-12) Colter Cook- Ft. Berthold, ND 5
Jr. Boy’s Fancy (6-12) Wayne Silas, III-Oneida,,WI 1
Jr. Boy’s Fancy (6-12) Tyler Thuman- Shawnee OK 2
Jr. Boy’s Fancy (6-12) David Cleveland-Lyndon Station, WI 3
Jr. Boy’s Fancy (6-12) Buster Cleveland- Lyndon Station 4
Jr. Boy’s Fancy (6-12) Jaymision Hill-Tama,IA 5
Teen Girl’s Traditional (13-17) Wamblie Little Sky-Kyle, SD 1
Teen Girl’s Traditional (13-17) Aerius Benton- LCO, WI 2
Teen Girl’s Traditional (13-17) Jaylor Iron-FT. Collins, CO 3
Teen Girl’s Traditional (13-17) Taylor Clairmont- St. Paul,MN 4
Teen Girl’s Traditional (13-17) Astiw Roan- Pigeon Lake, AB 5
Teen Girl’s Jingle (13-17) Kia McCloud- Harrah, WA 1
Teen Girl’s Jingle (13-17) Shaydee Pretents Eagle Bismarck,ND 2
Teen Girl’s Jingle (13-17) Lilian Kingbird- Wahpeton, ND 3
Teen Girl’s Jingle (13-17) Maya Schuyler- Mt. Pleasant,MI 4
Teen Girl’s Jingle (13-17) Waskwane Stonefish-Peshawbestown,MI 5
Teen Girl’s Fancy Shawl (13-17)  Beedoskah Stonefish – Peshawbestown, MI 1
Teen Girl’s Fancy Shawl (13-17) Oke-tw’sha Roberts – Atwood, OK 2
Teen Girl’s Fancy Shawl (13-17) Morning Star Roberts – Ada, OK 3
Teen Girl’s Fancy Shawl (13-17) Eahtosh Bird – Sioux Falls, SD 4
Teen Girl’s Fancy Shawl (13-17) Jaydean Randall 5
Teen Boy’s Traditional (13-17) Talon White Eye – Sarnia, ON 1
Teen Boy’s Traditional (13-17) Lakota Little Sky – Kyle, SD 2
Teen Boy’s Traditional (13-17) Teddy Yuzicappi – Standing Buffalo, SK 3
Teen Boy’s Traditional (13-17) Donovan Haury – Apache, OK 4
Teen Boy’s Traditional (13-17) Triston Lasley – Tama, IA 5
Teen Boy’s Grass (13-17) Therien Paskemin – Sweetgrass, SK 1
Teen Boy’s Grass (13-17) Jai Knight – Thunder Valley, SD 2
Teen Boy’s Grass (13-17) Jakobi Omeasoo – Maswacis, AB 3
Teen Boy’s Grass (13-17) Saunders Young Bird – Fort Yates, ND 4
Teen Boy’s Grass (13-17) CJ Lasley – Dearborn Heights, MI 5
Teen Boy’s Fancy (13-17) Koy Bearstail – Sioux Falls, SD 1
Teen Boy’s Fancy (13-17)  Sonny Means – Eagle Butte, SD 2
Teen Boy’s Fancy (13-17) Delano Cleveland – Lyndon Station, WI 3
Teen Boy’s Fancy (13-17) Quentin Cleveland – Eau Claire, WI 4
Teen Boy’s Fancy (13-17) Parker Bearstail – Bismarck, ND 5
Women’s Golden Age Traditional/So. Buckskin/Cloth (55+) Diane Goodwill-McKay – Ft. Quappelle, SK 1
Women’s Golden Age Traditional/So. Buckskin/Cloth (55+) Carmen Clairmont – Lakewood, CO 2
Women’s Golden Age Traditional/So. Buckskin/Cloth (55+) Madelynn Goodwill – Sioux Falls, SD 3
Women’s Golden Age Traditional/So. Buckskin/Cloth (55+) Vera Kingbird -Bemidji, MN 4
Women’s Golden Age Traditional/So. Buckskin/Cloth (55+) Chickie Whitewater 5
Women’s Golden Age Fancy/Jingle (55+) Dianne Desrosiers – Browns Valley, MN 1
Women’s Golden Age Fancy/Jingle (55+) Dianne Desrosiers – Browns Valley, MN 2
Women’s Golden Age Fancy/Jingle (55+) Brenda Davis – Manitoba 3
Women’s Golden Age Fancy/Jingle (55+) Annamae Pushetonequa – Montour, IA 4
Women’s Golden Age Fancy/Jingle (55+) Lillian Goodeagle – Flandreau, SD 5
Men’s Golden Age Traditional/So. Straight (55+) Terry Fiddler – Swift Bird, SD 1
Men’s Golden Age Traditional/So. Straight (55+) Ronnie Goodeagle, Sr. – Flandreau, SD 2
Men’s Golden Age Traditional/So. Straight (55+) Mark Roanhorse – Phoenix, AZ 3
Men’s Golden Age Traditional/So. Straight (55+) Gary Richards – Allen, SD 4
Men’s Golden Age Traditional/So. Straight (55+) Clayton Sandy – Winnipeg, MB 5
Men’s Golden Age Fancy/Grass (55+) Wayne Pushetonequa – Montour, IA 1
Men’s Golden Age Fancy/Grass (55+) Albert King, Sr. – Oneida, WI 2
Men’s Golden Age Fancy/Grass (55+) Gary Medicine – Manitou Rapids, ONT 3
Men’s Golden Age Fancy/Grass (55+) Johnny Smith – Minneapolis, MN 4
Men’s Golden Age Fancy/Grass (55+) Farley Eagle Speaker – London, ONT 5
Jr. Adult Women’s Traditional (18-34) Tara Whitehorse – Standing Buffalo, SK 1
Jr. Adult Women’s Traditional (18-34) Tierra LaBelle – Morley, AB 2
Jr. Adult Women’s Traditional (18-34) Randi Bird – Sioux Falls, SD 3
Jr. Adult Women’s Traditional (18-34) Krista Marie Goodwill – Ft. Quappelle, SK 4
Jr. Adult Women’s Traditional (18-34) Alva Fiddler – Oklahoma City, OK 5
Moccasin Game Winners Team New NDN Trick – Sisseton, SD 1
Moccasin Game Winners Team Tenan McKay – Pipestone, Manitoba 2
Moccasin Game Winners Team Dakota Duta – Pipestone, Manitoba 3
Moccasin Game Winners Team Dakota Outlaw – Ft. Totten & Prairie Island 4
Moccasin Game Winners Team Tarvis Max – Sisseton, SD 5
Jr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (18-34) Charish Toehay – Anadarko, OK 1
Jr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (18-34) Hauli Sioux Gray – Yukon, OK 2
Jr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (18-34) Janet Bull Coming – Watonga, OK 3
Jr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (18-34) Cheryl Iron – Ft. Collins, CO 4
Jr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (18-34) Marrissa Tsatoke – Poundmaker, SK 5
Jr. Adult Women’s Jingle (18-34) Tanksi Clairmont – Lakewood, CO 1
Jr. Adult Women’s Jingle (18-34) T’ata Roberts – Ada, OK 2
Jr. Adult Women’s Jingle (18-34) Jocy Bird – Sioux Falls, SD 3
Jr. Adult Women’s Jingle (18-34) Laryn Oakes – Saskatoon, SK 4
Jr. Adult Women’s Jingle (18-34) Amber Cleveland – Wisconsin Dells, WI 5
Sr. Adult Women’s Traditional (35-54) Tosha Spottedtail – Sioux Falls, SD 1
Sr. Adult Women’s Traditional (35-54) Orrie Little Sky – Kyle, SD 2
Sr. Adult Women’s Traditional (35-54) Andrea Redman – Ft. Quappelle, SK 3
Sr. Adult Women’s Traditional (35-54) Kellie Mae Downwind – Minneapolis, MN 4
Sr. Adult Women’s Traditional (35-54) Gena Topsky – Rocky Boy, MT 5
Sr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (35-54) Danita Goodwill – Reserve, KS 1
Sr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (35-54) Toni Mule – Norman, OK 2
Sr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (35-54) Tonya Moore – Yukon, OK 3
Sr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (35-54) Amy No Ear – Tahlequah, OK 4
Sr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (35-54) Brigette Morris – Walthill, NE 5
Sr. Adult Women’s Jingle (35-54) Anika Day Topsky – Rocky Boy, MT 1
Sr. Adult Women’s Jingle (35-54) Thea McCloud – Harrah, WA 2
Sr. Adult Women’s Jingle (35-54) Rowena Roberts – Atwood, OK 3
Sr. Adult Women’s Jingle (35-54) Rebecca Roberts – Ada, OK 4
Sr. Adult Women’s Jingle (35-54) Dionne Jacobs – Oneida, WI 5
Sr. Adult Women’s Fancy (35-54) Nahmi Lasley – Tama, IA 1
Sr. Adult Women’s Fancy (35-54) Kellie LeBeau – Eagle Butte, SD 2
Sr. Adult Women’s Fancy (35-54) Crystal Cleveland – Eau Claire, WI 3
Sr. Adult Women’s Fancy (35-54) Delores Gabbard – Morrhead, MN 4
Sr. Adult Women’s Fancy (35-54) Kenisha Roan – Pigeon Lake, AB 5
Jr. Adult Men’s Traditional (18-34) Wendall Powless – Odamah, WI 1
Jr. Adult Men’s Traditional (18-34) Eli Snow – Morley, AB 2
Jr. Adult Men’s Traditional (18-34) Joe Syrette – Mt. Pleasant, MI 3
Jr. Adult Men’s Traditional (18-34) Zane Tacan – Sioux Valley, MB 4
Jr. Adult Men’s Traditional (18-34) Dana Warrington – Keshena, WI 5
Jr. Adult Men’s So. Straight (18-34) Denny Medicine Bird – Jones, OK 1
Jr. Adult Men’s So. Straight (18-34) Terrance Todome – Talequah, OK 2
Jr. Adult Men’s So. Straight (18-34) Mervel LaRose – Montana 3
Jr. Adult Men’s So. Straight (18-34) Michael Folsom – St. Michaels, AZ 4
Jr. Adult Men’s So. Straight (18-34) OJ Little Cook – Skiatook, OK 5
Jr. Adult Men’s Grass (18-34) Trae Little Sky- Sioux Falls, SD 1
Jr. Adult Men’s Grass (18-34) Wambli Charging Eagle – Green Bay, WI 2
Jr. Adult Men’s Grass (18-34) Buck Spottedtail – Sioux Falls, SD 3
Jr. Adult Men’s Grass (18-34) Jason Cook – Iron Lightning, SD 4
Jr. Adult Men’s Grass (18-34) Adam Nordwall – Fallon, NV 5
Jr. Adult Men’s Chicken Dance (18-34) Rooster Topsky – Rocky Boy, MT 1
Jr. Adult Men’s Chicken Dance (18-34) Marty Thurman – Shawnee, OK 2
Jr. Adult Men’s Chicken Dance (18-34) Jamon Paskemin – West Valley, UT 3
Jr. Adult Men’s Chicken Dance (18-34) Dustin Whitford – Rocky Boy, MT 4
Jr. Adult Men’s Chicken Dance (18-34) Jordan Yazzie – Georgeville, WA 5
Sr. Adult Men’s Traditional (35-54) Chaske Le Blanc – Morton, MN 1
Sr. Adult Men’s Traditional (35-54) Russell McCloud – Harrah, WA 2
Sr. Adult Men’s Traditional (35-54) Tony Wahweotten – Mayetta, KS 3
Sr. Adult Men’s Traditional (35-54) Vee Whitehorse – Ft. Quapelle, SK 4
Sr. Adult Men’s Traditional (35-54) Will Hedgepat – Windsor, ONT 5
Sr. Adult Men’s So. Straight (35-54) Kelly Grant – Pinehill, NM 1
Sr. Adult Men’s So. Straight (35-54) Erwin Morris – Walthill, NE 2
Sr. Adult Men’s So. Straight (35-54) Terry Tsotigh – Edmond, OK 3
Sr. Adult Men’s So. Straight (35-54) Sean Spicer – Miami, OK 4
Sr. Adult Men’s So. Straight (35-54) Shude Victors – Window Rock, AZ 5
Sr. Adult Men’s Grass (35-54) Randy Paskemin – West Valley, UT 1
Sr. Adult Men’s Grass (35-54) Clifton Goodwill – Reserve, KS 2
Sr. Adult Men’s Grass (35-54) Gabe Desrosiers – Browns Valley, MN 3
Sr. Adult Men’s Grass (35-54) Albert Zamora – Ledyard, CT 4
Sr. Adult Men’s Grass (35-54) Shorty Bearstail – White Shield, ND 5
Sr. Adult Men’s Chicken Dance (35-54) Rod Atcheynum – Bismarck, ND 1
Sr. Adult Men’s Chicken Dance (35-54) Michael Davis – Boston, MA 2
Sr. Adult Men’s Chicken Dance (35-54) Taite Honadick – Parker, AZ 3
Sr. Adult Men’s Chicken Dance (35-54) Brady Tapedo – Lawrence, KS 4
Sr. Adult Men’s Chicken Dance (35-54) Dale McKay – Sioux Valley, MB 5
Sr. Adult Men’s Fancy (35-54) Spike Draper – Kirkland, NM 1
Sr. Adult Men’s Fancy (35-54) Michael Roberts – Ada, OK 2
Sr. Adult Men’s Fancy (35-54) Wayne Silas, Jr. – Oneida, WI 3
Sr. Adult Men’s Fancy (35-54) Tyler Lasley – Tama, IA 4
Sr. Adult Men’s Fancy (35-54) Cecil Grey – Yukon, OK 5

Home » Native American Articles » Native American Culture » Wacipi 2014 Winners


TAGGED:    Wacipi 2014 Winners  
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Free Email Series: What to Expect at Your First Pow Wow

PowWows.com