fbpx

Contest Results – 2015 Gathering of Nations Pow Wow

Posted By Paul G April 26th, 2015 Last Updated on: April 27th, 2015

Northern Drum Contest

  1. Iron Boy
  2. Young Bear
  3. Midnite Express
  4. The Boyz
  5. Battling Horse
  6. Meskawki Nation

Southern Drum Contest

  1. Cozad
  2. Buc Wild
  3. Southern Style
  4. Thunder Hill
  5. Southern Slam Singers

Northern Women Backup

  1. The Boyz

Southern Women Backup

  1. Thunderhill

 

Elder Women
Place # Name City State Tribe
4 786 Joyce Big Soldier Perkins OK Iowa & Ote-Missouria
3 777 Pearl W. Sammaripa Schurz NV Colville Confederat Tribes
2 776 Mary Jane Cantsee White Mesa UT Dine/UTE
1 782 Claudia Spicer Miami OK Otoe-Missouria
Elder Men
Place # Name City State Tribe
4 1982 Barry Hamilton El Reno OK Cheyenne
3 1978 Lorren Sammaripa Schurz NV Northern Paiute
2 1979 Wilson Roberts ADA OK Choctaw
1 1985 Mark Roanhorse Phx AZ Dine
Tiny Tot Girls
Place # Name City State Tribe
4 262 Taylor Jishie AZ Dine
3 256 Inaani Wilson New Town ND Oglala Lakota
2 261 Meah Bird Sioux Falls SD Manda/Hidatsa/Arikana
1 219 Kee'ala Kanuito Tuba City AZ Warm Springs/Dine
Tiny Tot Boys
Place # Name City State Tribe
4 391 Ayden Day Suttons Bay MI Awishinaabe
3 362 Levi Sandoval Bernalillo NM Dakota Sioux/Pueblo
2 410 Mylan Archuleta ABQ NM Northern Pueblos/Souther Ute
1 355 Haskall Bird Spokane WA Navajo/Cherokee
Jr. Girls Fancy Shawl
Place # Name City State Tribe
5 541 Alexandria Winda Boy Tuba City AZ Dine/Cree/Assihiboiwe/Kiowa/Pawnee
4 557 Kass Arcoren Ironwood SD Sicangu
3 553 Nereah Jishie Lukachukai AZ Dine
2 518 Wakinyela Clairmont Lakewood CO Sicangu Lakota/Meskwaki
1 544 Malia Jacobs Seymour WI Oglala/Oneida
Jr. Girls Jingle Dress
Place # Name City State Tribe
5 612 Jonna Grace Brady Newton ND Hidatsa, Arika, Sac & Fox
4 642 Kaylie Nepoose Maskwacis AB Cree
3 672 Jazz Arcoren Ironwood SD Sicangu
2 620 Leilani Benally Tohatchi NM Dine
1 634 Yanahah Whitehorse SK q
Jr. Girls Traditional
Place # Name City State Tribe
5 730 Shanaya Pasqua Duffield AB Stoney
4 703 Tessa Abbey/Holds the enemy Mondaree ND Hidatsa/Crow
3 714 Kolani Yazzie Buffalo UT Dine
2 702 Sparrow Little-Sky Morley AB Lakota, Nakota Sioux
1 719 Jovena Scabby Robe White Swan WA Yakama
Jr. Boys Fancy Dance
Place # Name City State Tribe
5 1917 Preston Olney WhiteCone AZ Dine/Yakima
4 1918 R.J. Tvetes Col. Springs CO
3 1909 Jaron Yazzie Farmington NM Navajo/Apache
2 1914 Silas White Buffalo Granite Falls MN Cheyenne/Sioux
1 1904 Brenden Patrick Dominion City MB Ojibway
Jr. Boys Grass Dance
Place # Name City State Tribe
5 2037 Travontee Becenti Farmington NM Dine
4 2038 Wakiyan Cuny Moore OK Lakota/Dakota
3 2034 Chaske Jacobs Seymour WI Oglala/Oneida
2 2007 Colter Cook Eagle Butte SD Three Affiliated/Lakota
1 2045 Peyton White Buffal New Town ND Mandan/Hidatsa/Arkara Nation
Jr. Boys Traditional
Place # Name City State Tribe
5 2088 Wasaka Clairmont Lakewood CO Rosebud Lakota
4 2087 Elijah (Bear) Leonard II Baraboo WI Ho-Chunk
3 2075 Lincoln Kingbird Wahpeton ND
2 2109 Darrian Archuleta ABQ NM Northern Pueblos/Southern UTE
1 2091 Jonah Jackson St. Michael ND Spirit Lake Sioux
Teen Girls So. Traditional
Place # Name City State Tribe
5 1169 Askiw Roan AB Plains Cree/Zuni
4 1156 Jayla Iron Fort. Collins CO Pawnee/Crow/Oglala/Lakota/Cheyenne
3 1168 Audrey Brokeshoulder Gallup NM Absentee Shawnee/Hopi/Dine
2 1166 Makayla Sage Ponca City OK Comanche/Osage/Otoe
1 1171 Tara Goodfox Shawnee OK Sace & Fox/Comanche
Teen Boys Fancy Dance
Place # Name City State Tribe
5 2763 Chaz Baker MT Chippewa Cree
4 2771 Tyler Thurman Shawnee OK Sac&fox/Comanche/Navajo
3 2753 Terrance Cleveland Lyndon Station WI HO-Chunk
2 2776 Darryl Brertton Jr. Edmonton AB
1 2757 Sonny Little Head Lame Deer MT Northern Cheyenne/Dine
Teen Boys Grass Dance
Place # Name City State Tribe
5 2827 Wambdi Clairmong Lakewood CO Sicango Lakota/Taos Pueblo/Meskwaki/Ojibwe
4 2848 Slikk Nez Bloomfield NM Navajo
3 2844 Chad Browneagle WA Spokane
2 2850 Therien Paskemin West Valley City UT Plains Cree
1 2838 Misun Mills Thunder Valley SD Oglala/Lakota/Sioux
Teen Boys No. Traditional
Place # Name City State Tribe
5 2941 T.J. Sherman Gallup NM Dine
4 2948 Donovan Haury Apache OK Hunkpapa, Lakota
3 2933 Lakota LittleSky Morley AB Oglala Lakota
2 2936 Ruben Little Head JR. Lame Deer MT No. Cheyenne/Navajo
1 2927 Talon White-eye Sarnia On Ojibwe, Potawatomi, Lenape
Teen Boys So. Straight
Place # Name City State Tribe
5 2999 Kealan Hamilton Shawnee OK Sac & Fox, Cheyenne
4 3002 Daniel Cloud Thomas OK Cheyenne, Sioux
3 2172 Ross Victors ABQ NM Ponca, Navajo
2 3004 Joseph Perdiguerra Oakland CA Kiowa, Shawnee
1 3000 Darian Adakai Flagstaff AZ Navajo
Women's Fancy Shawl
Place # Name City State Tribe
5 1471 Carol Melting Tallow Standoff AB Blood
4 1458 Verna Street Hollister NC Cheorkee-Meherrin
3 1446 Shandiin Jack WhiteCone AZ Dine
2 1468 Jocy Bird Sioux Falls SD Mandan/Hidatsa/Arikara/Dakota
1 1476 Bobbi Lynn Frederick Belcourt ND Dakota/Hopi
Women's Jingle Dress
Place # Name City State Tribe
5 1257 Connie StarBlanket SK Cree
4 1231 Grace Pushetonequa Tama IA Meskwaki
3 1210 Mallary Oakes SK Plains Cree/Meskwaki
2 1313 Yanabah Redhouse Mesa AZ Dine
1 1265 Acosia Red Elk Pendleton OR Umatilla-Cayuse-Nez Perce
Women's Northern Cloth
Place # Name City State Tribe
5 1574 Arianna GreenCrow Lake Delton WI Ho-Chunk
4 1564 Gena Top Sky Rocky Boy MT Ho-Chunk/Menominee
3 1539 Alva Fiddler Red Wing MN Lakota
2 1515 Lauren GoodDay Giago Rapid City SD Arikara/Hidatsa
1 1536 Leya Hale St. Paul MN Dakota/Navajo
Women's Southern Cloth
Place # Name City State Tribe
5 1679 Dyanni Hamilton Shawnee OK Navajo
4 1712 Amanda Harris Jones OK Comanche/Sac&Fox
3 1716 Chalene Toehay Anadarko OK Kiowa-Osage
2 1660 Elizabeth Tate Navaquaya Sauk n Fox/Comanche
1 1718 Rosie Motah Lawton OK Ponca Comanche Cheyenne
Women's No. Buckskin
Place # Name City State Tribe
5 1761 Andrea Redman SK Dakota/Lakota
4 1760 Tierra Labelle Morley AB Nakoda
3 1756 Patti McArthur-Isnana Carlyle SK Nakota/Cree
2 1757 Orrie Little Sky Morley AB Nakota/Sioux
1 1783 Randi Bird Sioux falls SD Manda/Arikira/Hidatsa/Dakota
Women's So. Buckskin
Place # Name City State Tribe
5 1658 Cheyenne Brady New Town ND Sac & Fox/Cheyenne Brady
4 1866 Charish Toehay Anadarko OK Kiowa/Osage
3 1862 Toni Mule OK Kiowa
2 1864 Anna Spottedwolf Clinton OK Cheyenne-Arapaho
1 1850 Danita Goodwill Hiawatha KS
Men's Chicken Dance
Place # Name City State Tribe
5 2330 T.J. Warren SK Dine
4 2334 Dakota Schrock Lawton OK Kiowa Pueblo/Navajo Apache
3 2332 Rod Atcheynum SK Cree
2 2328 Nelson Baker Newton ND Cree/Hidatso
1 2342 Rooster TopSky Rocky Boy MT Chippewa Cree
Men's No. Fancy
Place # Name City State Tribe
5 2390 George Abeyta Fort Washakie WY Eastern Shoshone
4 2383 Jarid Yazzie Farmington NM Navajo/Apache
3 2391 Marquel Crawford Cass Lake MN Dakota/Ojibwe
2 2388 Davey Madera ID Blackfeet/Colville
1 2377 Darrell Hill Tama IA Oneida
Men's So. Fancy
Place # Name City State Tribe
5 2444 Simon Washee Pryor OK Cheyenne/Arapaho
4 2427 Dwight WhiteBuffalo Sr. OK
3 2443 Graham “LB” Primeaux Shawnee OK Ponca/Otoe/Sac&fox
2 2428 Michael Roberts ADA OK Choctaw/Chickasaw
1 2430 Spike Draper Kirtland NM Navajo
Men's Grass Dance
Place # Name City State Tribe
5 2153 Rusty Gillette Falls Church VA Arikara/Hidatsa
4 2204 Bryson Manyhorses Calgary AB Cree/Tsuvtino
3 2205 Wesley WindyBoy Sr. Tuba City AZ Cree/Assiboine/Kiowa/Pawnee
2 2221 Trae LittleSky Sioux Falls SD Lakota/Nakoda
1 2187 Randall Paskemin West Valley City UT Plains Cree
Men's No. Traditional
Place # Name City State Tribe
5 2505 Wendall Powless WI Dakota/Ojibwe
4 2529 Chaske LA Blanc Morton MN Moewwakanton
3 2526 Russell McCloud Harrah WA Puyallup-Yakama
2 2528 Richard Street St. Michael ND Mesquake
1 2549 Brando Jack Whitecone AZ Dine
Men's So. Straight
Place # Name City State Tribe
5 2707 Denny MedicineBird Jones OK Cheyenne/Kiowa
4 2695 Sean Spicer Miami OK Seneca/Otoe
3 2684 Kiowa Cozad Hominy OK Kiowa/Osage
2 2690 Kelly Grant Pine Hill NM Omaha Nation
1 2677 Lewis Perkins Chandler AZ Comanche/Wichita/Choctaw

 


Home » Native American Articles » Native American Culture » Contest Results – 2015 Gathering of Nations Pow Wow


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dog gone

Where’s all the golden age category results???

Mj

Where are the teen girls fancy and jingle results?

ed

Tommy2braidz is too dope.

Free Email Series: What to Expect at Your First Pow Wow

PowWows.com